Shure QLXD24/B87A Digital Wireless Handheld Microphone System with Beta 87A Capsule (G50: 470 to 534 MHz)
₦1,843,500.00 Original price was: ₦1,843,500.00.₦1,700,000.00Current price is: ₦1,700,000.00.
- For Presenters and Performers
- Beta 87A Condenser Supercardioid Mic
- Handheld Transmitter
- Switching-Diversity Rackmount Receiver
- 2560 Auto-Scan Frequencies
- Selectable 1/10mW RF Power
- LCD Display, Ethernet Port
- Interchangeable Capsule Design
- 9-Hr AA Batteries
- Expandable to 60 Mic Channels/330′ Range
Description
Shure QLXD24/B87A Overview
- 1
The QLXD24/B87A includes the QLXD2 handheld transmitter featuring an interchangeable capsule design and equipped with a Beta 87A condenser capsule. The supercardioid pickup pattern focuses on the voice, helping to reduce feedback on loud stages. The lightweight transmitter provides up to 9 hours of operation on two AA batteries, with selectable 1/10mW RF power and a transmission range up to 330′.
- The Beta 87A condenser capsule handles SPL levels up to 140 dB and offers a smooth frequency response with a gradual presence rise and controlled proximity effect tailored for vocals. Its supercardioid pickup pattern helps isolate the voice from unwanted background noise.
- The transmitter’s interchangeable capsule design allows you to choose the ideal capsule for your application. Shure offers a variety of optional dynamic and condenser mic capsules with varying pickup patterns—capsules include the Beta 58A, SM58, SM86, SM87A, KSM8, and KSM9.
- The system operates in the G50: 470 to 534 MHz UHF band with a 64 MHz tuning range and 2560 selectable frequencies.