Shure SLXD24D/BETA58A Dual-Channel Digital Wireless Handheld Microphone System with BETA58 Capsules (G58: 470 to 514 MHz)
₦2,273,500.00 Original price was: ₦2,273,500.00.₦2,200,000.00Current price is: ₦2,200,000.00.
- For Two Performers or Presenters
- 2 x BETA58A Dynamic Cardioid Mic Capsules
- 2 x Handheld Transmitters
- Dual-Channel Digital-Diversity Receiver
Description
Shure SLXD24D Overview
- The transmitter’s interchangeable capsule design allows you to choose the ideal capsule for your application. Shure offers a variety of optional dynamic and condenser mic capsules with varying pickup patterns—capsules include the Beta 87A, Beta 58A, and SM58.
- The system operates in the G58: 470 to 514 MHz UHF band with a 44 MHz tuning range and 1760 selectable frequencies, far away from potential Wi-Fi interference in the 2.4 GHz band.
- Up to 10 compatible systems per 6 MHz TV band and 12 systems per 8 MHz band are supported.