Shure SLXD24/B87A Digital Wireless Handheld Microphone System with Beta 87A Capsule (H55: 514 to 558 MHz)
₦1,573,500.00 Original price was: ₦1,573,500.00.₦1,500,000.00Current price is: ₦1,500,000.00.
- For Presenters and Performers
- Beta 87A Supercardioid Condenser Capsule
- Handheld Transmitter
- Digital Predictive-Diversity Receiver
- 1760 Auto-Scan Frequencies
- 1/10mW RF Power
- LCD Screens, Ethernet for Group Scans
- Interchangeable Mic Capsule Design
- Compatible with 8-Hr Rechargeable SB903
- Expandable to 32 Mic Channels/330′ Range
Description
This configuration includes the SLXD2 handheld transmitter featuring an interchangeable microphone capsule design and equipped with a Beta 87A condenser capsule. The supercardioid pickup pattern focuses on the voice, helping to reduce feedback on loud stages. The lightweight metal transmitter has a selectable 1/10mW RF power output and a transmission range up to 330′. It provides up to 8 hours of operation on two AA batteries or an SB903 rechargeable battery (available separately).
- The Beta 87A condenser microphone capsule handles SPL levels up to 140 dB and offers a smooth frequency response with a gradual presence rise and controlled proximity effect tailored for vocals. Its supercardioid pickup pattern helps isolate the voice from unwanted background noise.
- The transmitter’s interchangeable capsule design allows you to choose the ideal capsule for your application. Shure offers a variety of optional dynamic and condenser mic capsules with varying pickup patterns—capsules include the Beta 58A, SM58, and KSM8.
- The system operates in the H55: 514 to 558 MHz UHF band with a 44 MHz tuning range and 1760 selectable frequencies, far away from potential Wi-Fi interference in the 2.4 GHz band.
- The system supports up to 10 compatible systems per 6 MHz TV band and 12 systems per 8 MHz band.