Shure QLXD24/B58 Digital Wireless Handheld Microphone System with Beta 58A Capsule (H50: 534 to 598 MHz)
₦1,743,500.00 Original price was: ₦1,743,500.00.₦1,600,000.00Current price is: ₦1,600,000.00.
- For Presenters and Performers
- Beta 58A Dynamic Supercardioid Mic
- Handheld Transmitter
- Switching-Diversity Rackmount Receiver
- 2560 Auto-Scan Frequencies
- Selectable 1/10mW RF Power
- LCD Display, Ethernet Port
- Interchangeable Capsule Design
- 9-Hr AA Batteries
- Expandable to 60 Mic Channels/330′ Range
Description
Shure QLXD24/B58 Overview
The QLXD24/B58 includes the QLXD2 handheld transmitter featuring an interchangeable capsule design and equipped with a Beta 58A dynamic capsule with a supercardioid pickup pattern, which focuses on speech, helping to reduce feedback on loud stages. The lightweight transmitter provides up to 9 hours of operation on two AA batteries, with selectable 1/10mW RF power and a transmission range up to 330′.
- The Beta 58A dynamic capsule is designed for close-up vocals, with brightened midrange and bass roll-off to control proximity effect. The capsule features a supercardioid polar pattern that ensures high gain before feedback, maximum isolation from other sound sources, and minimum off-axis tone coloration.
- The transmitter’s interchangeable capsule design allows you to choose the ideal capsule for your application. Shure offers a variety of optional dynamic and condenser mic capsules with varying pickup patterns—capsules include the Beta 87A, SM58, SM86, SM87A, KSM8, and KSM9.
- The system operates in the H50: 534 to 598 MHz UHF band with a 64 MHz MHz tuning range and 2560 selectable frequencies.