PROEL TPRK15P8 2-way Loudspeaker System
Original price was: ₦790,000.00.₦749,999.00Current price is: ₦749,999.00.
2-way speaker system: 15 “woofer, 1” dr., 350W (cont), 700W (peak), 8Ω, 50Hz-20KHz, sens. 99dB, max peak output 127dB @ 1m. Passive crossover 3000Hz, electronic driver protection. Case: 15mm plywood, wear-resistant coating, size 46×66.5x42cm, weight 22kg, gray color.
Description
Description PROEL TPRK15P8
The Proel TPR MARKII speaker series is distinguished by its original design. The enclosures are made from 15mm birch plywood. High performance woofers together with specially designed drivers and horns create extraordinary sound quality. All models are equipped with an innovative anti-shock grille and are finished with 3 coats of non-scratch paint. New European low-frequency drivers reduce the effect of power compression. Electronically shielded, ferrofluid cooled European compression drivers offer improved high frequency response. Elliptical wave guides ensure accurate 90 ° H x 60 ° V dispersion, providing excellent high frequency propagation and a very natural overall system sound. All products in the TPR MARKII seriesavailable in active and passive bi-amplified versions. All power amplifiers feature DC voltage and short circuit protection; also equipped with subsonic filter, soft start and 2-band equalizer. 2 independent input channels provide maximum ease of connection (XLR and 1/4 ”jack).
Specifications:
- System type: 2-way bass reflex enclosure
- Nominal impedance: 8 ohm
- Input Power Rating (AES): 350 W
- Rated input power (peak): 700 W
- Frequency Response: 50 Hz – 20 kHz (+ 6 dB, -6 dB)
- Sensitivity: 99dB @ 1W / 1m
- Output maximum (peak): 127 dB @ 1 m
- Subwoofer: 15 “woofer
- High frequency device: 1 “compression driver
- Overlap angle H. (-6dB): 90 °
- Overlap angle V. (-6 dB): 60 °
- Suspension system: 3 x M10 – top, back wall
- Connectors: 2 x SPEAKON connected
- Construction: 15mm birch plywood